Abdominal Aort Anevrizması

Aort kalpten çıkan vücuda kanı taşıyan ana atardamardır. Aort, kalpten çıktıktan sonra göğüs kafesi arka

Aortun bölümleri

Aort ve Bölümleri

bölümünden ilerleyerek karın arka duvarında omurganın solundan ilerler ve leğen kemiğine geldiği zaman ikiye ayrılır. Karın arka bölümündeki aorta abdominal aort denir.

Abdominal aort anevrizması, abdominal aortun bir bölümünde balonlaşma oluşmasıdır. Bu balonlaşmanın büyüklüğüne bağlı olarak tedavi değişmektedir. Bekleyip takip etmekten acil ameliyata kadar değişen bir tedavi protokolü vardır. Anevrizma yırtılıp kanamaya neden olursa hayatı tehdit eder. Acil ameliyat gerekebilir.

Belirtiler

Abdominal aort anevrizmaları çoğunlukla yavaş ilerler ve genellikle beilirti vermezler, bu da tespit edilmelerini zorlaştırır. Abdominal aort anevrizmalarınin bir çoğu küçük boyutta kalır. Ama hangisinin ne zaman ve ne hızla büyüyeceğiniz tahmin etmek güçtür.

Abdominal aort anevrizması büyüdükçe şu belirtiler fark edilebilir:

  • Göbek yakınında özellikle sol tarafında titreşim
  • Karın ağrısı
  • Sırt ağrısı

Ani başlayan şiddetli sırt veya karın ağrısı gelişir ise acil servise başvurun.

Ne zaman doktora başvurmalı?

Yukarıdaki belirtilerden herhangi birisine sahipseniz doktorunuza başvurun. Aşağıda bahsedeceğimiz öneriler ise belirtisi olmayan hastalar içindir.

Erkeklerde ve sigara içenlerde abdominal aort anevrizması riskini önemli ölçüde artmaktadır. Bundan dolayı sigara içen veya içmiş 65-75 yaş arası erkeklerin abdominal aort anevrizması açısından karın ultrasonu taraması yapıltırması önerilmektedir. Ancak, hangi tetkikin sizden isteneceğine durumunuzu değerlendirdikten sonra doktorunuz karar verecektir.

Nedenleri

Abdominal aort anevrizmasının kesin nedeni bilinmemekle birlikte aşağıda yazılan nedenler gelişiminde rol oynayabilir:

  • Tütün kullanımı: Sigara ve diğer tütün mamüllerinin kullanımı diğer damarlarda olduğu gibi aort damarının duvarında zayıflamaya neden olarak anevrizma gelirimine neden olabilir.
  • Ateroskleroz (Damar sertliği): Damar duvarında yağ ve diğer maddelerin birikimine bağlı sertleşmeler oluşur. Bu durum anevrizma riskini artırabilir.
  • Yüksek tansiyon: Yüksek tansiyon, abdominal aort anevrizmlarının riskini artırabilir. Çünkü yüksek tansiyona bağlı damar duvarlarında zayıflama ve zedelenme olabilir. Bu bölgelerde de anevrizma gelişimi riski artar.
  • Kalıtım: Aort anevrizmalarının kalıtsal olduğu da gösterilmiştir.
  • Aortu etkileyen enfeksiyonlar: Bakteriyel ve mantarlara bağlı enfeksiyonlar nadiren de olsa abdominal aort anevrizmalarına neden olabilmektedir.
  • Aortu etkileyen damar hastalıkları: Kan damarlarının iltihaplanması ile seyreden damar hastalıklarında aort tutulumu neticesinde aort anevrizmaları görülebilmektedir.
  • Travma: trafik kazaları gibi travmalardan sonra da abdominal aort anevrizmaları görülebilmektedir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir